Lazer Epilasyon
Epilasyon nedir?
Lazer epilasyon Nedir?
Lazer ile epilasyon uygulaması nasıl yapılıyor?
Kimler lazer epilasyon uygulayabilir?
Kıllar nasıl gelişir?
Lazer ile epilasyon öncesi muayene gerekirmi?
Lazer ile epilasyon uygulaması öncesi test atışı gerekirmi?
Lazer ile epilasyon yaptırmaya gelirken nasıl hazırlanılması gerekir?
Lazer Epilasyon uygulamasındaki seans sayısındaki farkların nedeni nedir?
Lazer Epilasyon Seansları Arasındaki süre ne kadar olmalıdır?
Vücutta her bölgeye lazer epilasyon uygulanabilir mi?
Lazer epilasyonda Uygulamaya başlarken kılların durumu nasıl olmalıdır?
Lazer epilasyon kıllar alındıktan sonra uygulanmaz mı?
Lazer epilasyonda her kıl başarı ile yok edilebilir mi?
Botoks-Dolgu
Botoks Nedir?
Botox’un Uygulama Alanları
Aşırı Terlemede Botoks
Botoks Kimlere Yapılabilir?
Botoxun yan etkileri nedir?
Botoks Uygulaması Kimlere Yapılamaz?
Kimyasa Peeling
Kimyasal Peeling Nedir?
Kimyasal Peeling Nerelerde Kullanılır?
Glikolik Asit Nedir?
Glukonolakton Nedir?
Karboksiterapi
Karboksiterapi Nedir?
Karboksiterapi Nerelerde Kullanılır?
Karboksiterapi Nasıl Yapılır?
Karboksiterapi Sonrası Nelere Dikkat Edilir?
Karboksiterapinin Yapılamayacağı Durumlar Nelerdir?
Cilt Bakımı
Cilt Bakımı ve Makyaj Öncesi
Cilt Tipleri : Yağlı Cilt
Cilt Analizi
Cilt Temizleyiciler
Kalıcı Makyaj
Kalıcı Makyaj Nedir?
Kalıcı Makyaj Güvenlimidir?
Kalıcı Kaş Uygulaması niçin yapılır ?
Eye-liner uygulaması niçin yapılır ?
Kalıcı Makyaj ile Dudak Şekillendirme Uygulaması
Kalıcı Makyaj Nasıl Uygulanır?
 
Kıllar nasıl gelişir?
     Vücuttaki her kılın bir ömrü vardır. Kaş, saç, kollar gibi kılın bulunduğu bölgeye göre farklı bölge kıllarının yaşam süreleri, büyüme hızları farklıdır. Kıllar bu ömrü doldurduğunda kendiliğinden dökülür, yerlerine yenileri çıkar. Döngü sırasında her bir kıl farklı evrede olduğu için, dökülme ve yerine gelmeleri farkedemeyiz.

     Her kıl  ömrünü tamamlarken 3 evreden geçer. Anajen, katajen, telojen fazlar olarak adlandırılan bu evrelerden her kıl birbirinden bağımsız, farklı zamanlarda geçer. Yani aynı anda tek bir bölgedeki (örneğin koltuk altı gibi. . ) kılların bir kısmı anajen, bir kısmı katajen, bir kısmı ise telojen evrede bulunmaktadır.


     Anajen evre: Kılların aktif olduğu evredir. Kısaca bu evre kılların büyüme ve gelişme evresidir. Kıllar bu evrede kıl kökünde oluşumunu tamamlar ve cilt içerisinde uzamalarını sürdürür.

     Kılın en sağlıklı ve de hızlı büyüdüğü evredir. Bu evrenin süresi, saçlarımız gibi çok uzayan kıllar için yıllar alırken, kaşlarımız gibi ancak belli uzunluğu erişebilen kıllar içinse sadece birkaç haftadır. Bu evre kıl köklerinin lazer ile epilasyon uygulaması için en uygun olduğu dönemdir. Bu evreden sonra kıllar katajen faza geçerler.

     Katajen evre: Bu evre kıllar için dinlenme dönemine geçiş evresidir. Kök içerisindeki canlı hücrelerin aktivitesi yavaşlar, yapıları değişir. Bu evre ortalama 2-3 hafta sürer. Kıllar uzamasını yavaşlamış şekilde sürdürür ve son evre olan telojen evreye geçerler.

     Bu aşamadaki kıl çekilirse bir sonraki devre olan anagen devre erken başlar. Bu, ağda ve cımbız gibi yöntemlerin kıl büyümesini nasıl hızlandırıcı etki yaptığını açıklar.
Telajen evre: Artık kılın uzaması durmuştur, kıl kökten ayrılmıştır. Bu evre dinlenme fazı olarak adlandırılır. Ortalama 2-3 ay sürer. Kılın kendiliğinden dökülmesi bu evrede gerçekleşir. Yani kök içerisinde yeni kıl oluşumu başlarken telojen evredeki kıl da vücuttan atılır.

    Lazer ile epilasyon en kuvvetli  etkisini kıl aktif dönemdeyken (Anajen evre) gösterir. Bu dönem melaninin en fazla olduğu dönemdir, böylelikle gönderilen ışık en fazla alınır, ısıya en fazla dönüştürülür, kıl köküne de enerji maksimum iletilmiş olur. Bir miktar da katajen evrede bulunan kıllar etkilenir. Çünkü lazerle gönderilen ışın koyu renk tarafından emilmektedir, kıl ve kıl köküne  koyu rengi veren melanin pigmentidir. Telajen fazdaki kıllarda ise uygulama sırasında kökün içerisinde mevcut kıl olmadığından ışın sadece kılı etkiler, kıl kökünde bir tahribat oluşturmaz. Kısacası optimum kıl kökü tahribatı için kıl anajen dönemde olsun istenir. Kılın köke bağlı ve cilt yüzeyine yakın olması etkiyi artırır.
  
     Bununla beraber, tekrar büyümeyi geciktirecek veya tamamen önleyecek ve uzun süreli kıl kökü hasarı oluşturacak etkiyi sağlamaya yeterli enerjinin kıl gövdesinde depolanması gerekmektedir. Bu da ancak iyi bir cihazın, kişiye özel ve doğru parametrelerle, yetkili ve deneyimli  bir uygulayıcı hekim tarafından kullanılmasıyla mümkün olur.

     Lazer ile yapılan epilasyon işlemlerinde kılların gelişim evreleri ile işlemin yapılma dönemleri arasındaki uygun süreç bilinerek yapılırsa lazer epilasyon işleminde başarı oranları artmaktadır. Bu nedenle kıl köklerine en uygun dönemde işlem yapılabilinmesi için seans zamanlarına azami uyum gösterilmesi gerekir.

 
Okunma Sayısı : 14572
YASAL UYARI | SORU SORUN